SpäťÚvod / Články / Naše projekty / advent s rodinou / Bez darčekov (21. 12. 2014)
Ako sa nerozviesť (20. 12. 2014)Boj s medveďom (22. 12. 2014)

Bez darčekov (21. 12. 2014)

21. december 2014 / Katka Klenovičová, Martin Slíž

Vytlačiť Vytlačiť
Bez darčekov (21. 12. 2014)

Moja sestra sa tento rok rozhodla, že nám na Vianoce podaruje bezdomovca.

Teda, nedá nám nič.

Teraz už asi vôbec nechápete...

...

Totiž, mala skvelý nápad, že za každého z nás v rodine obdaruje jedného bezdomovca niečím potrebným. A my vyjdeme naprázdno. Ale myslím, že radi.

Odkedy si pamätám, sestra vždy veľmi súcitila s bezdomovcami a ak mohla, pomohla. Často sa iba tak pristavila, aby sa s nimi porozprávala. Spoznala mnohé príbehy a možno by sa dalo povedať, že má medzi nimi aj priateľov. Jednoducho, mala guráž. A aj má.

Pred pár dňami nakúpila teplé ponožky a porozdávala ich bezdomovcom v meste. Keď sa o tom dozvedel jej kolega v práci, pridal k tomu aj čiapky. Pridala sa k nej aj kolegyňa, ktorá s ňou dary rozdávala. A tak ďalej.

No, nebola to masová akcia, ale aspoň niekto sa pridal. Pripomenulo mi to film „Pošli to ďalej“, len v realite a bez dojímavých scén. Obdarovaní bezdomovci boli prekvapení, ale dar prijali. Dokonca sa niektorí ponúkali, že aj oni niečo pre ňu urobia. A boli veľmi milí. Inak, tým ponožkám sa úprimne potešili.

Píšem vám o tom preto, lebo sa možno budete chcieť pridať. Alebo vám napadne iný dobrý nápad, ako pomôcť niekomu v núdzi. Medzi nami žijú okrem bezdomovcov osamelé matky s deťmi, rodiny vo veľkej chudobe, deti v detských domovoch, starí osamelí ľudia, rodiny s postihnutým dieťaťom... Možno bývajú aj celkom blízko vás.

Sestra zajtra ide dokúpiť ponožky, bezdomovcov je totiž viac, ako členov rodiny...

 

Podnety

  • Myslíme na ľudí v núdzi?
  • Čo pre nich robíme?
  • Je v našom okolí niekto, kto potrebuje pomoc?
  • Vieme, komu okrem príbuzných a priateľov by sme mohli urobiť radosť na Vianoce?
  • Vedeli by sme do pomoci zapojiť aj deti?

 

Božie slovo + biblický komentár

Boh poslal anjela Gabriela do galilejského mesta, ktoré sa volá Nazaret, k panne zasnúbenej mužovi z rodu Dávidovho, menom Jozefovi. A meno panny bolo Mária.

Anjel prišiel k nej a povedal: „Zdravas‘, milosti plná, Pán s tebou.“

Ona sa nad jeho slovami zarazila a rozmýšľala, čo znamená takýto pozdrav.

Anjel jej povedal: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš. On bude veľký a bude sa volať Synom Najvyššieho. Pán, Boh, mu dá trón jeho otca Dávida, naveky bude kraľovať nad Jakubovým rodom a jeho kráľovstvu nebude konca.“

Mária povedala anjelovi: „Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám?“

Anjel jej odpovedal: „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni. A preto aj dieťa bude sa volať svätým, bude to Boží Syn. Aj Alžbeta, tvoja príbuzná, počala syna v starobe. Už je v šiestom mesiaci. A hovorili o nej, že je neplodná! Lebo Bohu nič nie je nemožné.“

Mária povedala: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“

Anjel potom od nej odišiel. (Lk 1, 26-38)

 

Prečo Jozef nie je pri zvestovaní – prečo je mimo? Otec v mentalite židov bol vnímaný ako ten, ktorý neprenášal len biologický život, ale aj tradíciu, duchovnosť. Ale Ježiš je nové stvorenie – on sa bude volať Synom Božím – bude nasledovať svojho Otca, ktorý je na nebesiach. V ňom sa naplnia – zrealizujú všetky Božie prisľúbenia. Ježiš mnoho krát spochybní – ako Syn Najvyššieho – tradíciu.

Mária odpovedá „...že nepozná muža...“ – po zasnúbení nebolo dovolené pohlavne žiť so svojim manželom – až po roku, po sobáši. Mária je v prvej fáze manželstva.

"Duch Svätý na teba zostúpi." Mária je žena Ducha a takou zostane. Lukáš ju spomína v pokračovaní svojho evanjelia v Skutkoch apoštolov vo večeradle, kde nechýbala pri Jeho zoslaní.

(Spracované podľa zdroja)

 

Nápady

Aj v rodine si môžeme robiť radosť a pomáhať si. Snažíme sa k tomu viesť aj deti. A keďže sa deti najlepšie  učia hravou formou, urobíme to aj teraz formou hry.

Nachystáme si pohár od kompótu. Na papier napíšeme rôzne domáce práce, ktoré robí dieťa rado a vložíme ich do pohára. Môže napríklad zamiesť podlahu v kuchyni, utrieť stôl, vyčistiť si topánky, umyť svoj riad – podľa veku a schopností.

Keď bude dieťa chcieť urobiť rodičom radosť, vytiahne si jeden papierik s nápadom, ako pomôcť. Nezabudneme dieťaťu poďakovať a pochváliť ho, aj keby jeho práca nebola práve veľmi potrebná. Urobilo ju pre nás a pochvala ho poteší.

(Zdroj: Nanon Gardinová – Krátke hry pro dlouhé chvíle, Portál)


 

Zaujal vás ADVENT S RODINOU?

Prihláste sa k pravidelnému odoberaniu každodenných noviniek počas projektu, od 29. 11. 2015 do 24. 12. 2015.

Zároveň sa môžete aj Vy podeliť o svoje skúsenosti a zážitky z Vašich rodín. Prispejte do spoločnej pokladnice ADVENT S RODINOU - napíšte nám.

Tešíme sa na spoločný čas v našich rodinách, a aj spoločný čas s Vami na stránkach ZAOSTRI.


     

    

Autor: Katka Klenovičová, Martin Slíž
Fotografia: UPC TN
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Ako sa nerozviesť (20. 12. 2014)

20. december 2014 / advent s rodinou

Ako sa nerozviesť (20. 12. 2014)

Odkedy bývame v dome, pribudlo nám na dvore zopár zvierat. A po niekoľkých rokoch spolunažívania môžem povedať, že nás veľa učia o živote. A zvlášť...

Ako byť spolu (01)

4. december 2013 / advent s rodinou

Ako byť spolu (01)

Ako si spoločne "užiť" očakávanie Vianoc? Ako v týchto dňoch prípravy byť viac spolu? My v ZAOSTRI sme trochu nad tým rozmýšľali... a chceme sa s Vami...

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

29. november 2014 / advent s rodinou

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

Už je u nás tradíciou, že sa rozčúlim, keď sa v letákoch hypermarketov koncom septembra objavia prvé, jemné upozornenia na príchod Vianoc. Myslím si, že...

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

14. december 2014 / advent s rodinou

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

Bol to taký spontánny nápad - oplatky nám každoročne pečú naše obe babky. Vždy nám dodajú plné krabice. Ale atmosféra pečenia oplatok v krabici...

N