SpäťÚvod / Články / Naše projekty / advent s rodinou / Kukla puberty (1.12.2016)
Kedy, keď nie TERAZ? (30.11.2016)(Ne) chváľte ma! (2. 12. 2016)

Kukla puberty (1.12.2016)

1. december 2016 / Dominika Hajkovská, Martin Slíž

Vytlačiť Vytlačiť
Kukla puberty (1.12.2016)

Je presvedčený o tom, že ho nikto nevidí, ale ja mám oči všade…

Vidím ho, keď ju láskavo objíma a ona sa rozkošne smeje. Dojatá sledujem, keď sa jej snaží zapletať vlasy. Potichu sa usmievam, keď ju šteklí na nohách a na brušku… keď prosí o malú pusu…

Vidím ešte mnoho vecí a viem, že to s ním vôbec nie je zlé. Že aj keď často pôsobí naštvane, arogantne, pozerá na nás všetkých z nekonečných výšin, drzo odvrkne… je to stále on, s citlivým a vnímavým srdcom.

A som si istá, že časom, keď zo seba strasie tvrdú kuklu puberty, budú si nášho skvelého chalana užívať všetci, nielen jeho malá sestrička :)

 

Božie slovo + biblický komentár

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie každý, kto mi hovorí: ‚Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach.

A tak každý, kto počúva tieto moje slová a uskutočňuje ich, podobá sa múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica a oborili sa na ten dom, ale dom sa nezrútil, lebo mal základy na skale.

A každý, kto tieto moje slová počúva, ale ich neuskutočňuje, podobá sa hlúpemu mužovi, ktorý si postavil dom na piesku. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica, oborili sa na ten dom a dom sa zrútil; zostalo z neho veľké rumovisko.“  (Mt 7, 21. 24-27)

 

V Jánovom evanjeliu v tretej hlave čítame rozhovor s Nikodémom a pri ňom odznie zaujímavá myšlienka "kto koná pravdu ide na svetlo..."

Neskôr - keď Ježiš stojí pred Pilátom - Ježiš hovorí "Kto je v pravde, počúva môj hlas...". Pilát tomu nemôže rozumieť, lebo podobne ako my - teda asi - považuje pravdu za filozofický a teda teoretický problém. Ježiš nie!

Pravda, o ktorej Ježiš vydáva svedectvo až po preliatie krvi (čin, akt, skutok) sa rovná konkrétnej láske k človeku. Ide teda o skutky, o životný štýl. Vďaka nemu - životnému štýlu lásky - človek sa uschopňuje počúvať hlas Pravdy. (Čo asi tak potom bude modlitba?)

To isté sme počuli v dnešnom texte evanjelia. Toto znamená plniť vôľu Otca, to znamená počúvať Ježišove slová a dávať im život v konkrétnom skutku lásky.

Toto presne a nič iné, znamená budovať dom na skale.

 

Podnety:

Nemusíme mať v rodine žiadnu “závažnú diagnózu” (ako alkoholizmus, týranie, ťažká choroba a pod.), napriek tomu sú obdobia, ktoré dokážu potrápiť nielen nás, rodičov, ale aj naše deti a nemusí ísť len o pubertu, ale aj o čokoľvek iné, čo život nám ľuďom prinesie.

  • Ako dokážeme v tých chvíľach vidieť ZA vonkajšie prejavy?
  • Čo nám berie a naopak dáva chuť ísť ďalej aj v takýchto chvíľach?
  • Dokážeme vidieť v v našich blízkych aj niečo dobré, pozitívne?
  • Čo môžeme urobiť pre to, aby sme nezatrpkli voči sebe navzájom, ale aj voči výzvam života ako takého?
  • ...

 

Tip na hru: HÁDAJ NA ČO MYSLÍM

Môžeme ju hrať kdekoľvek, my ju využívame najmä na dlhých cestách v aute.

Jeden člen rodiny si predstaví NIEČO (naozaj čokoľvek, ale ideálne to, čo sa dá pomenovať podstatným menom - čiže kto, čo).

Následne sa ostatní hráči pomocou rôznych otázok, na ktoré však opytovaný môže odpovedať len “áno”, alebo “nie”, prípadne “áno, aj” či “nie je to podstatné” snažia dopátrať, na čo naozaj opytovaný myslí. Hru vyhráva ten, kto to uhádne a môže ďalej MYSLIEŤ on :)

Napr.: Je to človek? Nie. Je to vec? Áno. Je to z kovu? Nie… atď.

 


 

Zaujal vás ADVENT S RODINOU?

Prihláste sa k pravidelnému odoberaniu každodenných noviniek počas projektu, od 27. 11. 2016 do 24. 12. 2016.

Zároveň sa môžete aj Vy podeliť o svoje skúsenosti a zážitky z Vašich rodín. Prispejte do spoločnej pokladnice ADVENT S RODINOU - napíšte nám.

Tešíme sa na spoločný čas v našich rodinách, a aj spoločný čas s Vami na stránkach ZAOSTRI.

 


 

 

 

Autor: Dominika Hajkovská, Martin Slíž
Fotografia: rodinný archív ZAOSTRI
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Ako byť spolu (01)

4. december 2013 / advent s rodinou

Ako byť spolu (01)

Ako si spoločne "užiť" očakávanie Vianoc? Ako v týchto dňoch prípravy byť viac spolu? My v ZAOSTRI sme trochu nad tým rozmýšľali... a chceme sa s Vami...

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

29. november 2014 / advent s rodinou

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

Už je u nás tradíciou, že sa rozčúlim, keď sa v letákoch hypermarketov koncom septembra objavia prvé, jemné upozornenia na príchod Vianoc. Myslím si, že...

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

14. december 2014 / advent s rodinou

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

Bol to taký spontánny nápad - oplatky nám každoročne pečú naše obe babky. Vždy nám dodajú plné krabice. Ale atmosféra pečenia oplatok v krabici...

Advent s rodinou 2014

21. november 2014 / advent s rodinou

Advent s rodinou 2014

Aj v tomto roku ponúkame v projekte ADVENT S RODINOU pár inšpirácií ako nahromadiť bohatstvo, ktoré sa naplno prejaví nielen pod stromčekom, ale zostane...

N