SpäťÚvod / Články / Naše projekty / advent s rodinou / Nočná hra (16. 12. 2016)
Čaro spoločného čítania (15. 12. 2016)Tajný život v našej skrini (17.12.2016)

Nočná hra (16. 12. 2016)

16. december 2016 / Katka Klenovičová, Martin Slíž

Vytlačiť Vytlačiť
Nočná hra (16. 12. 2016)

Keď mali naše dievčatá 3 a 5 rokov, zažili prvýkrát nočnú hru s viacerými deťmi.

Vymysleli a zorganizovali ju oteckovia. Pre deti to bolo veľmi vzrušujúce a všetko okolo vnímali s doširoka otvorenými očami, a miestami aj ústami.

Bola tma a na orientáciu slúžili sviečky rozmiestnené na lúke. Riadili sa indíciami, ktoré našli pri každej sviečke (staršie deti už vedeli čítať) a snažili sa nájsť poklad.

Keby ste sa ich v tej chvíli opýtali, či ten poklad nájdu, určite by bez zaváhania odpovedali kladne. A či sa nebáli? Báli, ale spolu boli silní. Pred odchodom si nacvičovali, ako budú kričať, keď uvidia vlka, medveďa a podobne. Boli vyzbrojení odvahou a túžbou nájsť poklad.

Tá radosť, keď sa im to podarilo, bola obrovská, a v spoločenstve s ďalšími deťmi ešte vzrástla.

No a otcovia mali pocit zadosťučinenia a hrdosti na svoje ratolesti.

Záhadou však pre deti zostalo, ako sa tam zjavili a kam zmizli sviečky, keď skončila hra. Aj po roku na to veľmi rady spomínajú, no stále túto záhadu nerozlúštili a má pre nich až magický význam...

 


 

V jednom žalme spievame „Pán je moje svetlo a moja spása“. Aj nám dospelým sa môže niekedy zdať, že tápeme v tme a potrebujeme aspoň malý záblesk svetla, svetla sviečky alebo hoci zápalky. Rôzne svetlo nám môže pomôcť pozrieť sa na veci z inej perspektívy. A Ježiš nám pripomína, že ON je svetlo, ktoré hľadáme.

Kedysi som si v jednej knihe prečítala, že pred každým rozhodnutím by sme sa mali poradiť v modlitbe s Ježišom, čo máme urobiť. Možno nám to pripadá nemožné, náročné, prehnané... No, ľahké to asi nebude, vyžaduje to určitý čas, schopnosť stíšiť sa... ale možno aspoň na začiatku dňa tých 10 minút denne by sa nám mohlo podariť zvládnuť.

V Evanjeliu zas čítame, že slepci kričali za Ježišom, keď odchádzal, ale odpovedal im, až keď prišiel na iné miesto. Prečo ich nechal čakať? Prečo aj nás necháva čakať, keď na Neho voláme? Taktiež im povedal, aby o tom, že im vrátil zrak, nikomu nehovorili. Mali na niečo čakať? Je na niečo potrebný čas čakania?

Advent - čas čakania...

Čas čakania znamená aj možnosť pripraviť sa, niečomu sa najprv naučiťpripraviť svoje srdce na to, čo príde. A môže to byť aj čas skúšky. V tom čakaní a v skúškach prichádza pán a chce nám posvietiť na cestu. Pripomíname si to pálením sviečok na adventnom venci. Aj v ten veľký deň, keď prišiel na svet, mudrcom ukazovala cestu veľká hviezda. Opäť svetlo. A tá hviezda potom ukazovala na Svetlo najväčšie. Mudrci našli Poklad.

 


 

PS: Dievčatá dostali čokoládové adventné kalendáre, každá svoj. Každé ráno po raňajkách si dajú jednu čokoládku, ale pripravia si ju na stôl už pred raňajkami :) Je to taký príjemný spôsob, ako sa učiť trpezlivosti. Dnes ráno ma staršia dcérka prekvapila. Polovicu čokoládky mi darovala. A ani po mojom poďakovaní a ubezpečení, že ju môže zjesť celú, ak chce, nezmenila svoj názor. Chcela sa podeliť. A ja sa pri deťoch učím, že treba vedieť aj prijímať. Aj deti sú našim darovaným svetlom, ktoré potrebuje byť s láskou prijaté.

 

Božie slovo + biblický komentár

Ježiš povedal Židom: „Vy ste poslali k Jánovi a on vydal svedectvo pravde. Lenže ja neprijímam svedectvo od človeka, ale toto hovorím preto, aby ste vy boli spasení. On bol lampa, ktorá horí a svieti, a vy ste sa chceli chvíľu veseliť v jeho svetle.

Ja mám väčšie svedectvo, ako je Jánovo: skutky, ktoré mi dal vykonať Otec. Tieto skutky, ktoré konám, svedčia o mne, že ma poslal Otec.“ ( Jn 5, 33-36 )

 

Ján bol posledný zo starozákonných prorokov. Vo svojom pôsobení ho vidíme a najmä počujeme, ako priamo hovorí k tým, ktorí prišli, aby sa dali pokrstiť. Krst predstavuje ako zmenu – zmenu zmýšľania po ktorej bezpodmienečne nasledujú skutky – nie ako rituál. Ako starozákonný prorok, hovorí o ohni božieho hnevu, ktorým si Boh vyčistí humno. O sekere ktorá je už priložená ku kmeňu stromu,....

Keď zo žalára pošle svojich učeníkov k Ježišovi s otázkou „ty si ten čo má prísť alebo máme čakať iného“, prezrádza (podobne ako jeho učeníci), že Boh ktorý necháva svietiť svoju lásku aj na nepriateľov, pohoršuje. A vskutku Ježiš citujúc proroka Izaiáša cenzuruje všetky miesta (Iz 35; 61), kde sa hovorí o treste, či o službe pohanov Židom a dodáva „blažený, kto sa na mne nepohorší“.

Ján sa tešil veľkej popularite. Podľa Jozefa Flávia toto bol hlavný dôvod prečo ho Herodes Antipas nechal preventívne zavrieť a potom zabiť. V Jánovi ľud zacítil Božieho muža – Proroka a podobne aj židia = farizeji, zákonníci, kňazi. Aj ich srdce sa naplnilo nádejou a možno aj strachom. U Matúša čítame v tretej hlave ako sa Ján oborí na farizejov a zákonníkov nazývajúc ich „hady, vreteničie plemeno....“

Ježišova láska – znaky, skutky Otcovej lásky – sa stanú vážnym problémom pre istú skupinu ľudí, ktorí jej budú odporovať. A predsa v nijakom inom znamení ako je Ona, sa Boh viac nezjaví.

 

Podnety:

  • Kedy sme na niečo museli dlho čakať, až sme si mysleli, že už sa nedočkáme?
  • Ako sme sa cítili?
  • Aké to bolo, keď sme sa dočkali?
  • Dokážeme trpezlivo čakať, alebo sme netrpezliví  a mrzutí a dávame to pocítiť aj ostatným?
  • Dokážeme si zorganizovať čas tak, aby sme sa dostatočne pripravili na dôležité udalosti?
  • Prosíme v dôležitých chvíľach Ježiša o svetlo?

 

Aktivity:

Pre deti:

Môžeme si vyrobiť veľmi jednoduché ozdoby na stromček v podobe sviečok. Pripravíme si farebné papierové pásiky a prekladáme ich striedavo tak, aby zvrchu tvorili štvorček a aby zboku po dĺžke vznikla akási harmonika. Z ďalšieho papiera si vystrihneme tvar plameňa sviečky, vyfarbíme ich a prilepíme na jeden koniec harmoniky. Druhý koniec môžeme prilepiť na drevené štipce a pri ozdobovaní vianočného stromčeka ich pripneme na vetvičky.

 

Pre celú rodinu:

S deťmi si môžeme vyskúšať, aké to je, keď nevidíme. V byte/dome si usporiadame veci tak, aby sa dalo bezpečne prejsť. Deťom po jednom zaviažeme oči a necháme ich, nech prejdú do nejakého určeného bodu so zaviazanými očami. Na druhýkrát ich prevedieme za ruky alebo ich budeme slovne navigovať.

Všetci sa vystriedajú, vrátane rodičov, a potom sa porozprávajú o svojich dojmoch, pocitoch.

  • Aké je to orientovať sa so zavretými očami?
  • Išlo sa nám ľahšie, keď nám niekto pomáhal?
  • Vedeli by sme si predstaviť robiť všetko so zavretými očami?
  • Deti väčšinou dôverujú svojim rodičom. Dokázali dôverovať aj rodičia svojim deťom?

Môžeme si spoločne spraviť harmonogram spoločných aktivít v advente a snažiť sa ho dodržať, pokiaľ nám to zdravie a okolnosti dovolia (aspoň na víkendy).

Zodpovednosť za jednotlivé dni si členovia rodiny rozdelia a budú sa snažiť v ten deň všetko pripraviť tak, aby sa to podarilo. Môžeme začať napríklad s pečením medovníkov, práve je najvhodnejší čas :) ...

Večer sa spolu pomodlíme pri zapálenej sviečke, môžeme sa pomodliť za tých, ktorí nevidia, lebo majú choré oči, ale aj za tých, ktorí nevidia, to, čo je dôležité, lebo nemajú svetlo v srdci...

 

Pre manželov:

Večer, keď deti zaspia, manželia si môžu zapáliť sviečky a stráviť spolu príjemný večer, byť spolu bez rušivého vplyvu televízie, či prítomnosti detí. Môžu sa v kľude porozprávať, najmä ak na to nemali dlhšie čas.

 

 

 


 

Zaujal vás ADVENT S RODINOU?

Prihláste sa k pravidelnému odoberaniu každodenných noviniek počas projektu, od 27. 11. 2016 do 24. 12. 2016.

Zároveň sa môžete aj Vy podeliť o svoje skúsenosti a zážitky z Vašich rodín. Prispejte do spoločnej pokladnice ADVENT S RODINOU - napíšte nám.

Tešíme sa na spoločný čas v našich rodinách, a aj spoločný čas s Vami na stránkach ZAOSTRI.

 


 

 

 

Autor: Katka Klenovičová, Martin Slíž
Fotografia: Milan Klenovič, http://www.topp-kreativ.de/magazin/bilder+videos/bunte+weihnachten.19871.0.htm
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Ako byť spolu (01)

4. december 2013 / advent s rodinou

Ako byť spolu (01)

Ako si spoločne "užiť" očakávanie Vianoc? Ako v týchto dňoch prípravy byť viac spolu? My v ZAOSTRI sme trochu nad tým rozmýšľali... a chceme sa s Vami...

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

29. november 2014 / advent s rodinou

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

Už je u nás tradíciou, že sa rozčúlim, keď sa v letákoch hypermarketov koncom septembra objavia prvé, jemné upozornenia na príchod Vianoc. Myslím si, že...

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

14. december 2014 / advent s rodinou

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

Bol to taký spontánny nápad - oplatky nám každoročne pečú naše obe babky. Vždy nám dodajú plné krabice. Ale atmosféra pečenia oplatok v krabici...

Advent s rodinou 2014

21. november 2014 / advent s rodinou

Advent s rodinou 2014

Aj v tomto roku ponúkame v projekte ADVENT S RODINOU pár inšpirácií ako nahromadiť bohatstvo, ktoré sa naplno prejaví nielen pod stromčekom, ale zostane...

N