Farebný závoj (The Painted Veil)Justin - malý veľký rytier

7 magických rokov

13. január 2014 / nasienka

Vytlačiť Vytlačiť
7 magických rokov

Dokumentárny film o psychických potrebách malých detí a dôležitých momentoch vo vzťahoch medzi nimi a rodičmi vznikol v dielni občianskeho združenia NÁVRAT.

"Keď má na svet prísť nový človek, jeho rodičia sa pýtajú: čo potrebujeme kúpiť? Plienky, krémy, postieľku, zvláštnu vaničku na kúpanie, cumeľ so špeciálnym ergonomickým tvarom... Jediné čo dieťa naozaj potrebuje sú jeho rodičia: vnútorne silní, plní energie a odhodlania riešiť prichádzajúce problémy, plní optimizmu a lásky."

Dokument je určený všetkým rodičom, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť ich detí.

Postupne popisuje vzájomný vývoj rodič-dieťa alebo matka-dieťa a paralelne aj výsledky dlhodobých výskumov ktoré potvrdzujú dôležitosť bezpečného prostredia pre harmonický a zdravý vývoj dieťaťa.

Film popisuje napr. obdobie pripútanosti dieťaťa k matke... niektoré pasáže filmu citujeme:

Obdobie vzdoru (cca od 2 rokov) - kedy sa odčleňuje od matky a "hádzanie sa o zem" patrí k štandardnému prejavu - nemá zmysel za to dieťa trestať. Vzdor za chvíľu skončí a dieťa naň rýchlo zabudne.

Pre 3-ročné dieťa je kontakt s inými deťmi nesmierne dôležitý. Prvá návšteva škôlky je spravidla stresová situácia, ale po pár dňoch túto záťaž dieťa spracuje.

Ako dieťa rastie, zdokonaľuje sa jeho schopnosť napodobňovať dospelých. Pochopiť však zmysel činností mu musia pomôcť rodičia.

Dieťa imituje nielen vonkajšie správanie, ale aj postoje - ktoré je schopné rovnako citlivo odpozorovať.

Nie každý zúrivý krik dieťaťa je krikom trpiaceho dieťaťa - niektorý krik je obyčajným testom, kedy dieťa testuje hranice stanovené matkou. Ak by vtedy matka prišla a dieťa začala utišovať, stratí autoritu a dieťa sa naučí že môže matku kedykoľvek riadiť.

Ako bude dospelý človek vychovávať svoje deti, alebo ako sa neskôr bude starať o svojich starnúcich rodičov, bude výsledkom pôsobenia vzorov z ranného detstva.

Film je možné sledovať na stránke .týždňa: http://filmy.tyzden.sk/marek-sulik/7-magickych-rokov/ 

Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Zabili sme rodinu?

20. apríl 2014 / pre rodičov...

Zabili sme rodinu?

Slávny román Thomasa Manna Buddenbrookovci alebo úpadok rodiny z roku 1931, za ktorý bola autorovi udelená Nobelova cenu za literatúru, sa stal podkladom pre divadelnú...

Bolo nás päť - premiéra

29. január 2013 / rozprávku, film, divadlo

Bolo nás päť - premiéra

Nová hra od Kamila Žišku v Starom divadle Nitra. Dramatizácia románu českého spisovateľa, novinára a humoristu židovského pôvodu Karla Poláčka....

Chcem porozumieť otcovi

9. marec 2013 / rozprávku, film, divadlo

nový život

Film dokumentaristu Adama Oľhy "Nový život" v kinách. Adama k filmu inšpiroval rodinný archív - ktorý vytváral jeho otec. V momente, kedy otec...

Vzťahová výchova

9. marec 2013 / rozprávku, film, divadlo

rodina sm

Vzťahová výchova je pomerne nový pojem. No ako prístup k výchove to nie je žiadna novinka. Vzťahová výchova z angl. attachment parenting (alebo kontaktné...

N